Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Mapa "Karte des Stadt und Landkreises Schweidnitz" zaprojektowana przez Georga Gerlacha z Bożanowa

Drukuj
Utworzono: niedziela, 02, czerwiec 2019

W ubiegłym roku do Żarowskiej Izby Historycznej został przekazany eksponat kartograficzny w postaci mapy Stadt und Landkreises Schweidnitz 1:37500 (Miasto i powiat ziemski Świdnica). Mapę wydrukowało głogowskie wydawnictwo Carl Flemming & C.T. Wiskott Aktiengesellschaft für Verlag und Kunstdruck. Wspomniany Landkreis Schweidnitz (pol. powiat świdnicki) to prusko-niemiecka jednostka podziału administracyjnego, istniejąca w latach 1816-1945, wchodząca w skład prowincji śląskiej (do 1919 roku), a następnie prowincji dolnośląskiej. Landkreis Schweidnitz powstał na terenie średniowiecznego księstwa świdnicko-jaworskiego 1 maja 1816 roku. Wchodził w skład rejencji dzierżoniowskiej, a po jej likwidacji w 1820 roku wrocławskiej. Dzięki uprzejmości mieszkańca Osieka, który udostępnił nam podobny, zachowany w całości egzemplarz mapy Landkreises Schweidnitz 1:37500 (wyd. przed 1932 r.), dowiedzieliśmy się, że oba wydania, zostały zaprojektowane przez nauczyciela z Bożanowa (niem. Eckersdorf) o nazwisku Gerlach. W książce adresowej z 1929 roku, ta osoba jest odnotowana jako Georg Gerlach, zamieszkały w ówczesnym Eckersdorf pod numerem budynku 25.

 Składamy panu Serdeczne Podziękowania za udostępnienie prezentowanej poniżej mapy

 

O mapie Stadt und Lendkreises Schweidnitz z naszych zbiorów oraz jej wydawcy przeczytacie >> tutaj

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

  

Posiadacie niepotrzebne starocie (przedmioty, fotografie, dokumenty lub inne rzeczy) ?? Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.. Skany bądź fotografie, oględziny wszelkich dokumentów i przedmiotów możemy wykonać również bezpłatnie od ręki w Żarowskiej Izbie Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Utrwalmy wspólnie w słowie pisanym oraz wzbogacimy historię Naszej Małej Ojczyzny.

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Tuesday the 24th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.