Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Francuscy jeńcy wojenni w Pożarzysku podczas II wojny światowej

Drukuj
Utworzono: czwartek, 30, kwiecień 2020

Temat dotyczący jeńców wojennych podczas II wojny światowej, kilkukrotnie gościł już na naszej stronie. Szeroko opisywany był obóz w Żarowie, komanda pracy w Imbramowicach, Siedlimowicach oraz pobyt jeńców narodowości francuskiej w przysiółku "Buschmühle" na pograniczu Imbramowic i Domanic. Dzisiaj chcemy przybliżyć historię pobytu jeńców francuskich w Pożarzysku. Jest to możliwe dzięki Anne-Marie Giroud, która zachowała i opublikowała dokumenty swego ojca – byłego więźnia stalagów VIII A Görlitz i VIII C Sagan. Germain Giroud urodził się 7 stycznia 1916 roku w Biol (departament Isère), region Owernia-Rodan-Alpy. Od 15 października 1936 roku do 15 października 1938 roku, pełnił służbę wojskową w Alpach (Strzelcy Alpejscy). Jako rezerwista został powołany do armii 21 marca 1939 roku. Początkowo służył w 11. Batalionie Strzelców Alpejskich, następnie w 21. Rezerwowym Batalionie (195. Pułk Piechoty Górskiej/Alpejskiej w składzie 27. Dywizji Górskiej), który w maju i czerwcu 1940 roku walczył na terenie departamentu Aisne. Kapral Giroud Germain trafił do niewoli niemieckiej 9 czerwca 1940 roku w miejscowości Ambleny niedaleko Soissones (regionie Hauts-de-France, dep. Aisne). Początkowo przebywał w jenieckim obozie przyfrontowym (przejściowy) Frontstalag 101 Cambrai (numer obozowy 3431), skąd został przeniesiony do Stalagu VIII A Görlitz. Z obozu macierzystego w Zgorzelcu, został wysłany do zewnętrznego komanda nr 1196 (Arbeitskommando Nr. 1196 Saarau – Żarów).

Otrzymał przydział do pracy w gospodarstwie rolnym, które znajdowało się w Pożarzysku (Hohenposeritz). Gospodarstwo należało do rodziny Schereit ? (najprawdopodobniej chodzi tutaj o największe gospodarstwo we wsi, które należało w latach 30. i 40. XX w. do Hermanna Scholza). Tam mała dziewczynka nauczyła go języka niemieckiego, a on nauczył ją francuskiego. Germain Giroud pracował również w cukrowni, gdzie warunki były znacznie trudniejsze ... cierpiał z głodu, został pobity. Później został przeniesiony do Stalagu VIII C Sagan (Żagań), skąd 1 września 1942 roku z powodów medycznych (zły stan zdrowia) był repatriowany za pośrednictwem Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża i odesłany do Francji. Przez Sathonay (departament Rodan) trafił do Lyonu, gdzie był hospitalizowany. 6 października 1942 roku, został zdemobilizowany. 6 maja 1944 roku ożenił się z Léonie Dechenaux (Ninette). Małżeństwo doczekało się trójki dzieci: Anne-Marie, Renée i Michèle. Po wojnie Germain Giroud kilkukrotnie odwiedzał miejsca, w których jako jeniec przebywał on i jego przyjaciele. Podróżował do Polski, Gap, Cambrai, Rodanu i Ille et Vilaine. Zmarł w 1982 roku.

 

W zbiorach Anne-Marie Giroud, znajdują się:

1) dwie fotografie wojskowe ojca z 1938 roku
2) list wysłany z wojska do rodziny w 1938 roku
3) karta Międzynarodowego Czerwonego Krzyża informująca o pobycie Germaina Girauda w stalagu VIII A Görlitz (wysłana do jego ojca Jeana Baptiste Girouda)
4) fotografia grupowa 9 jeńców francuskich w Pożarzysku
5) fotografia Germaina Girauda w towarzystwie rodziny gospodarskiej w Pożarzysku
6) trzy fotografie z prac polowych w Pożarzysku
7) karta korespondencyjna wysłana 21 grudnia 1940 roku przez przez brata i szwagierkę Germaina Girouda do stalagu VIII A Görlitz (nr kommanda 1196)
8) standardowy dokument do korespondencji między jeńcami wojennymi i ich rodzinami
9) dwa poświadczenia wystawione w stalagu VIII C Sagan (z pieczęcią obozu)
10) bilet repatriacyjny wydany przez lekarza stalagu VIII C Sagan
11) dokument Międzynarodowego Czerwonego Krzyża informujący o zwolnieniu Germaina Girauda z obozu jenieckiego (wysłany do jego ojca)
12) trzy dokumenty dotyczące powrotu Germaina Girauda do Francji i jego demobilizacji
13) grupowa fotografia ślubna
14) fotografia ślubna Germaina i Léonie Giraudów
15) legitymacja kombatancka (jeniecka) Germaina Girauda

 

Dwie fotografie wojskowe ojca z 1938 roku

 

List wysłany z wojska do rodziny w 1938 roku

 

Karta Międzynarodowego Czerwonego Krzyża informująca o pobycie Germaina Girauda w stalagu VIII A Görlitz (wysłana do jego ojca Jeana Baptiste Girouda)

 

Fotografia grupowa 9 jeńców francuskich w Pożarzysku

 

Fotografia Germaina Girouda w towarzystwie rodziny gospodarskiej w Pożarzysku

 

Trzy fotografie z prac polowych w Pożarzysku

 

Karta korespondencyjna wysłana 21 grudnia 1940 roku przez przez brata i szwagierkę Germaina Girouda do stalagu VIII A Görlitz (nr kommanda 1196)

 

Standardowy dokument do korespondencji między jeńcami wojennymi i ich rodzinami

 

Dwa poświadczenia wystawione w stalagu VIII C Sagan (z pieczęcią obozu)

 

 

Bilet repatriacyjny wydany przez lekarza stalagu VIII C Sagan

 

Dokument Międzynarodowego Czerwonego Krzyża informujący o zwolnieniu Germaina Girouda z obozu jenieckiego (wysłany do jego ojca)

 

Trzy dokumenty dotyczące powrotu Germaina Girouda do Francji i jego demobilizacji

 

Grupowa fotografia ślubna

 

Fotografia ślubna Germaina i Léonie Giroudów

 

Legitymacja kombatancka (jeniecka) Germaina Girouda

 

1. Obóz jeniecki w Żarowie w latach II wojny światowej
2. Jenieckie komanda pracy na terenie Imbramowic w latach 1941-45
3. Jeńcy jugosłowiańscy w Siedlimowicach podczas II wojny światowej
4. Tajemnica przysiółka "Buschmühle"

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Źródła i ilustracje:
https://prisonnier-de-guerre-giroud-germain-biol.la-baraule.fr/

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 19th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.