Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Udział mieszkańców Imbramowic w I wojnie światowej

Drukuj
Utworzono: wtorek, 16, sierpień 2022

W początkach XX wieku Imbramowice (wówczas niem. Ingramsdorf) liczyły przeszło 1100 mieszkańców, którzy zamieszkiwali ponad 80 murowanych budynków. Powierzchnia gruntów dominialnych wynosiła 576 ha (w tym 438 ha gruntów ornych, 40,5 ha łąk, 60 ha lasu), a chłopskich 267 ha (w tym 226 ha gruntów ornych, po 12 ha łąk i lasu). Majątek imbramowicki specjalizował się w hodowli bydła (rasa nizinna) i trzody chlewnej oraz uprawie roślin przemysłowych i okopowych. W miejscowości był urząd pocztowy, 3 gospody, stacja kolejowa z okazałym budynkiem stacyjnym, 2 sklepy spożywcze, 2 rzeźnie i 2 piekarnie. Kilkudziesięciu mieszkańców znajdowało zatrudnienie w miejscowej cegielni i kopalni gliny, która została rozbudowana i wyposażona w maszyny parowe.. Wiele osób pracowało na roli w trzech kompleksach folwarcznych i kraszarni lnu. We wsi było ponadto kilkudziesięciu rzemieślników różnych specjalizacji oraz kilku kupców. Życie mieszkańców Imbramowic w dobie Cesarstwa Niemieckiego płynęło bardzo spokojnie, pod znakiem rozwoju oraz dostatku pracy, która dawała chleb wystarczający do wyżywienia wielodzietnych rodzin. Wybuch Wielkiej Wojny w 1914 roku zmącił nieodwracalnie panujący ład oraz zmienił nieodwracalnie życie mieszkańców osady. Wielu młodych ludzi zostało powołanych pod broń i zmuszonych do opuszczenia rodzinnych domów. Pomimo ogólnie panującego przekonania że wojna nie potrwa długo i Francja szybko zostanie rzucona na kolana, to obawy o los bliskich były wielkie. Pierwsze zatrważające informacje z linii frontu zaczęły docierać już na początku wojny. Walki na zachodzie szybko przybrały charakter pozycyjny, niosąc za sobą ogromną liczbę ofiar śmiertelnych, rannych i trwale okaleczonych. Listy strat armii niemieckiej z lat 1914-1919 [a], wymieniają nazwiska 142 mieszkańców Imbramowic, którzy wzięli udział w I wojnie światowej. Wśród nich było: 29 – poległych, 35 – zaginionych (5 wymienionych w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z lat 1929-1942), 25 – ciężko rannych, 51 – lekko rannych, 2 – wziętych do niewoli [b], [c].

Po wojnie, na początku lat 20. społeczność Imbramowic wzniosła pomnik upamiętniający poległych mieszkańców wsi. Monument ustawiony był obok starszego XIX-wiecznego tzw. pomnika zwycięstwa przy budynku ówczesnego urzędu pocztowego (ob. budynek przy ul. Żarowskiej 47). Pionowo osadzoną tablicę pomnika, okalał ramowy łuk z wizerunkiem „Żelaznego Krzyża” i datami 1914-1918. Na jej płaszczyźnie wyryto imiona i nazwiska oraz daty śmierci 35 mieszkańców Imbramowic – ofiar I wojny światowej. Pomnik ów został usunięty po 1945 roku.

 

Pomnik upamiętniający poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Imbramowic

 

Nazwiska z tablicy pomnika wojennego w Imbramowicach

Günther Melzer 09.09.1914 r.
Wilhelm Huld 15.09.1914 r. .
Gustav Dutsch 22.11.1914 r. 
Gustav Daniel 26.11.1914 r. 
Paul Reinert 23.02.1915 r. 
Richard Leber 20.06.1915 r. 
Paul Schmidt 15.07.1915 r. 
Paul Rother 23.06.1915 r. 
Paul Zeise 27.09.1915 r. 
Paul Hamann 29.09.1915 r. 
Paul Huhn 24.12.1915 r. 
Robert Hanschke 19.03.1916 r. 
Paul Auschner 30.04.1916 r. 
August Auschner 22.05.1915 r. 
Adolf Pech 26.06.1916 r. 
Fritz Wolff 08.07.1916 r. 
Paul Beitsch 17.09.1916 r. 
Friedrich Schnack 14.10.1916 r. 
Wilhelm Fürle 08.04.1917 r. 
Alfred Huld 24.04.1917 r. 
Paul Scholz 27.05.1917 r. 
Joseph Scholz 28.07.1917 r. 
Heinrich Jochan 08.08.1917 r. 
August Metzner 09.08.1917 r. 
Richard Grämmel 15.08.1917 r. 
Alfred Schwarzer 23.10.1917 r. 
Karl Schneider 17.11.1917 r. 
Paul Knoll 28.11.1917 r. 
Gerhard Jung 25.08.1918 r. 
Fritz Heinrich 30.03.1918 r. 
Robert Härtel 4.11.1918 r. 
Artur Steller 17.06.1918 r. 
Wilhelm Auschner 30.06.1918 r.
Max Kuchner 30.09.1918 r. 
Paul Krems 14.10.1918 r.

Günther Melzer – podchorąży; pochowany na cmentarzu St. Mihiel (Francja), kwatera 2, grób 319

Wilhelm Huld – rezerwista; pochowany na cmentarzu Servon-Melzinocourt (Francja), kwatera 2, grób 407

Paul Schmidt – rezerwista; pochowany na cmentarzu Homburg (Saar), kwatera 1, rząd 2, grób 7

Paul Rother – starszy szeregowy; pochowany na cmentarzu Fey (Francja), grób 44

Paul Zeise – rezerwista; pochowany na cmentarzu Vladslo (Belgia), kwatera 8, grób 503

Paul Huhn – starszy szeregowy; pochowany na cmentarzu Viéville-sous-les-Côtes (Francja), kwatera 5. Grób 141

Paul Scholz – starszy szeregowy; pochowany na cmentarzu Laon-Bousson (Francja), kwatera 2, grób 347

August Metzner – starszy szeregowy; pochowany na cmentarzu Courrières (Francja), kwatera 3, grób 125

Robert Härtel – kapral; pochowany na cmentarzu Bousbecque (Francja), kwatera 4, grób 47

Artur Steller – pochowany na cmentarzu Menen (Belgia), kwatera B, grób 818

Wilhelm Auschner – szeregowy (muszkieter); pochowany na cmentarzu Vauxbuin (Francja); kwatera 1, grób 172

Max Kuchner – szeregowy (kanonier); pochowany na cmentarzu Metz Chambiere (Francja), kwatera 2, grób 423

Paul Krems – rezerwista; pochowany na cmentarzu Virton-Bellevue (Francja), kwatera 1, grób 973

 

Uczestnicy I wojny światowej z Imbramowic wg Deutschen Verlustlisten: 

 

Polegli – 28

Arlt Emil, Arndt Hermann, Dorn Paul, Firle Wilhelm, Hartmann Ernst, Heinrich Fritz, Hoffmann August, Huld Alfred, Huld Wilhelm, Kleiner Wilhelm,Kleinert Bernhard, Knoll Paul, Knorn Paul, Ludwig I Georg, Melzer Günther, Paetzold Walter, Riedel Heinrich, Riffert Wilhelm, Rohleder Adolf, Rohleder Gustav, Schneider Oskar, Schneider Willy, Schönfelder Friedrich, Schönfelder II Karl, Simonsky Bruno, Treiber Paul, Ullrich Franz, Wendt Johannes, Werner Franz 

 

1 ● Arlt Emil, ur. 3.07.1880, 229. Rezerwowy Pułk Piechoty / 99. Rezerwowa Brygada Piechoty / 50. Rezerwowa Dywizja / VI. Korpus Armii – zmarł w szpitalu 4.10.1918; Verlustlisten Preußen Nr 1307 z 3.12.1918, str. 28053

2 ● Arndt Hermann, 61. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. Kompania) / 69. Rezerwowa Brygada Piechoty / 36. Rezerwowa Dywizja / I. Rezerwowy Korpus / 8. Armia – poległy podczas walk pozycyjnych pod Jednorożcem; Verlustlisten Preußen Nr 208 z 26.04.1915, str. 6079

3 ● Dorn Paul, 230. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. Kompania) / 99. Rezerwowa Brygada Piechoty / 50. Rezerwowa Dywizja – zmarł w szpitalu; Verlustlisten Preußen Nr 385 z 20.11.1915, str. 10293

4 ● Firle Wilhelm, ur. 27.02.1897 – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 832 z 12.05.1917, str. 18470

5 ● Hartmann Ernst, kapral, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – zmarł w szpitalu 8.09.1914, pochowany na cmentarzu Berlin-Spandau „In den Kisseln”, kwatera 39, rząd 1, grób 31; Verlustlisten Preußen Nr 66 z 1.11.1914, str. 2115

6 ● Heinrich Fritz, starszy szeregowy, ur. 6.12. – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 1134 z 10.05.1918, str. 23494 

7 ● Hoffmann August, 3. Pułk Piechoty Landsturmu (8. Kompania) / III Korpus Armii / 6. Armia – poległy podczas walk pod Öa Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 326 z 13.09.1915, str. 8716

8 ● Huld Alfred, ur. 26.06.1897 – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 847 z 1.06.1917, str. 18777

9 ● Huld Wilhelm, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (2. Kompania) – 1. Śląski / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 4. Armia – poległy 15.09.1914 w walkach na zachód od Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 234 z 28.05.1915, str. 6575

10 ● Kleiner Wilhelm, 49. Pułk Piechoty (4. Kompania) – 6. Pomorski / 8. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II Korpus Armii / 1. Armia – poległy podczas walk o Przemyśl; Verlustlisten Preußen Nr 246 z 11.06.1915, str. 6880

Kleiner Wilhelm, 42. Pułk Piechoty „Prinz Moritz von Anhalt-Dessau” (11. Kompania) – 5. Pomorski / 6. Brygada Piechoty / 3. Dywizja Piechoty – ciężko ranny w walkach pod Dobroniem; Verlustlisten Preußen Nr 96 z 8.12.1914, str. 3441

11 ● Kleinert Bernhard, 11. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka III (9. Kompania) – 2. Śląski / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 2 – Armia – poległy podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 189 z 1.04.1915, str. 5624

12 ● Knoll Paul, ur.30.10. – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 949 z 28.09.1917, str. 20901

Knoll Paul, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen 51 z 15.10.1914, str. 1293

13 ● Knorn Paul, szeregowy (kanonier), ur. 26.09. – poległy, pochowany na cmentarzu Montaigu I (Francja), kwatera 10, grób 172; Verlustlisten Preußen Nr 1016 z 17.12.1917, str. 22112

14 ● Ludwig I Georg, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. Kompania – poległy) / / 23. Rezerwowa Brygada / 12. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – poległy podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 642 z 25.09.1916, str. 15052

15 ● Melzer Günther, 56. Pułk Artylerii (1. Bateria) – 2. Poznański / 10. Brygada Artylerii / 10 . Dywizja / V Korpus Armii – poległy podczas walk pozycyjnych nad Mozelą; Verlustlisten Preußen Nr 44 z 7.10.1914, str. 952

16 ● Paetzold Walter, kapitan, Zapasowy Pułk Piechoty Königsberg I (12. Kompania) / 1. Brygada Piechoty / 1. Dywizja / I Korpus Armii – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 262 z 30.06.1915, str. 7314

17 ● Riedel Heinrich, ur. 9.07. – zmarł w szpitalu; Verlustlisten Preußen Nr 972 z 25.10.1917, str. 21315

18 ● Riffert Wilhelm, 11. Pułk Grenadierów Grenadierów im. Króla Fryderyka III (4. Kompania) – 2. Śląski / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 2. Armia – poległy w walkach na zachód od Péronne, Verlustlisten Preußen Nr 361 z 23.10.1915, str. 9546

19 ● Rohleder Adolf, 78. Pułk Piechoty Landwehry / 38. Mieszana Brygada Piechoty Landwehry / 38. Dywizja Piechoty / X Korpus Armii – zmarł w szpitalu 16.12.1914, pochowany na cmentarzu Menen (Belgia), kwatera A, grób 1348; Verlustlisten Preußen Nr 146 z 10.02.1915, str. 4779

20 ● Rohleder Gustav, starszy szeregowy, ur. 6.02. – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 1254 z 28.09.1918, str. 26610

21 ● Schneider Oskar, 24. Rezerwowy Pułk Strzelców (3. Kompania) / 104. Rezerwowa Brygada Piechoty / 52. Rezerwowa Dywizja – poległy 28.04.1915 podczas walk nad Yser; Verlustlisten Preußen 523 z 6.05.1916, str. 12352

22 ● Schneider Willy, ur. 2.08.1896 – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 840 z 23.05.1917, str. 18628

23 ● Schönfelder Friedrich, ur. 5.04. – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 1127 z 1.05.1918, str. 23346

24 ● Schönfelder II Karl, 330. Pułk Piechoty (12. Kompania) / 165. Brygada Piechoty / 83. Dywizja Piechoty / V Korpus Armii – poległy w czasie bitwy pod Bielskiem; Verlustlisten Preußen Nr 305 z 19.08.1915, str. 8255

25 ● Simonsky Bruno, 61. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. Kompania) / 69. Rezerwowa Brygada Piechoty / 36. Rezerwowa Dywizja / I Korpus Armii / 8. Armia – poległy podczas walk nad jeziorem Ilsen; Verlustlisten Preußen Nr 367 z 30.10.1915, str. 9732

26 ● Treiber Paul, sierżant, 227. Rezerwowy Pułk Piechoty (5. Kompania) / 97. Rezerwowa Brygada Piechoty / 49. Rezerwowa Dywizja Piechoty / IV Korpus Armii – poległy podczas bitwy pod Słonimiem; Verlustlisten Preußen Nr 330 z 17.09.1915, str. 8822

Treiber Paul, starszy szeregowy, 36. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. Kompania) / 13. Rezerwowa Brygada Piechoty / 7. Rezerwowa Dywizja / IV Rezerwowy Korpus / 1. Armia – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 109 z 23.12.1914, str. 3792

27 ● Ullrich Franz, ur. 8.01. – poległy, pochowany na cmentarzu Langemark (Belgia), mogiła zbiorowa; Verlustlisten Preußen Nr 978 z 1.11.1917, str. 21426

28 ● Wendt Johannes, porucznik, ur. 26.06. – poległy; Verlustlisten Preußen Nr 988 z 13.11.1917, str. 21594

29 ● Werner Franz, 352. Pułk Piechoty (4. Kompania) / 176. Brygada Piechoty / 88. Dywizja Piechoty / VII Korpus Armii – zmarł w szpitalu; Verlustlisten Preußen Nr 521 z 4.05.1916, str. 12320

 

Zaginieni – 35 

Achtzehn Oskar, Bartsch Franz, Becker III Bruno, Bleicher Gustav, Bleicher Hermann, Blischke Friedrich, Dorn Gustav, Elsner Willy, Graemmel Reinhold, Grämmel Reinhold, Gulde Oswald, Hildenbrand Richard, Kaßner Hermann, Kaßner Richard, Kindler Paul, Kleiner Hermann, Kröker Hermann, Kröker Hermann, Lahmert Richard, Linke Kurt, Linke Kurt, Löffler Fritz, Müller Hermann, Niepold Bruno, Nitsche Paul, Obst Heinrich, Philipp Hermann, Philipp Hermann, Renna Josef, Rother Max, Schuch Heinrich, Treiber Gustav, Weichenhain Heinrich, Wengler Richard, Werner Wilhelm, Woidneck Wilhelm, Zwick Gustav, Zwick Hermann (w tym 5 wymienionych w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z lat 1929-1942 – Bartsch Franz, Kindler Paul, Treiber Gustav, Wengler Richard, Werner Wilhelm) 

 

1 ● Achtzehn Oskar, 308. Kompania Miotaczy Min / 8. Dywizja Landwehry – zaginiony podczas walk pozycyjnych w Górnej Alzacji; Verlustlisten Preußen Nr 649 z 3.10.1916, str. 15263

2 ● Bartsch Franz, ur. 27.03., 38. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. Kompania) / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – zaginiony podczas bitwy pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 534 z 19.05.1916, str. 12575; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic w 1929 i 1942 r. (pracownik kolei zamieszkały – Imbramowice nr 17) 

3 ● Becker III Bruno, 184. Pułk Piechoty (7. Kompania) / 33. Rezerwowa Brygada Piechoty / 183. Dywizja Piechoty – zaginiony podczas bitwy nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 365 z 28.10.1916, str. 9678

4 ● Bleicher Gustav, ur.13.03.1897 – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 839 z 22.05.1917, str. 18592

5 ● Bleicher Hermann, ur. 1.12.1894, 28. Rezerwowy Pułk Piechoty / 31. Rezerwowa Brygada Piechoty / 16. Rezerwowa Dywizja / VIII. Rezerwowy Korpus / 4. Armia – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1413 z 14.04.1919, str. 29938

Bleicher Hermann, 140. Pułk Piechoty – 4. Zachodniopruski (4. Kompania) / 8. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II. Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny podczas walk w Szampanii, Verlustlisten Preußen Nr 383 z 19.11.1915, str. 10244

Bleicher Hermann, ur. 1.12.1894, 28. Rezerwowy Pułk Piechoty / 31. Rezerwowa Brygada Piechoty / 16. Rezerwowa Dywizja / VIII. Rezerwowy Korpus / 4. Armia – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1413 z 14.04.1919, str. 29939

Bleicher Hermann, ur. 1.12. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 950 z 29.09.1917, str. 20915

6 ● Blischke Friedrich, ur. 19.05. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1291 z 11.11.1918, str. 27634

7 ● Dorn Gustav, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 233. Brygada Piechoty / 117. Rezerwowa Dywizja – zaginiony podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 363 z 26.10.1915, str. 9606

8 ● Elsner Willy, ur. 17.09.1896, 447. Pułk Piechoty (3. Kompania) / 232. Brygada Piechoty / 232. Dywizja Piechoty / XX Korpus Armii – zaginiony podczas działań okupacyjnych na Ukrainie; Verlustlisten Preußen Nr 1384 z 11.03.1919, str. 29521

9 ● Graemmel Reinhold, ur. 20.07.1896 – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 882 z 12.07.1917, str. 19594

10 ● Grämmel Reinhold, ur. 20.07. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 936 z 13.09.1917, str. 20567

11 ● Gulde Oswald, 49. Pułk Piechoty (3. Kompania) – 6. Pomorski / 8. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II Korpus Armii / 1. Armia – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 389 z 26.11.1915, str. 10395

12 ● Hildenbrand Richard, 170. Pułk Piechoty – 9. Badeński (3. Kompania) / 104. Brygada Piechoty / 29. Dywizja Piechoty / XIV Korpus Armii / 7. Armia – zaginiony podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 267 z 6.07.1915, str. 7421

13 ● Kaßner Hermann, 50. Pułk Piechoty (8. Kompania) – 3. Dolnośląski / 20. Brygada Piechoty / 10. Dywizja Piechoty / V Korpus Armii – zaginiony podczas walk pod Les Eparges; Verlustlisten Preußen Nr 224 z 15.05.1915, str. 6363

14 ● Kaßner Richard, ur. 31.12. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1237 z 9.09.1918, str. 26143

15 ● Kindler Paul, starszy szeregowy, ur. 4.07. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1029 z 4.01.1918, str. 22316; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z 1929 r. i 1942 r. (murarz zamieszkały – Imbramowice nr 35b) 

16 ● Kleiner Hermann, ur. 14.10. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1243 z 16.09.1918, str. 26299

17 ● Kröker Hermann, 43. Pułk Piechoty „Herzog Karl von Mecklenburg-Strelitz (8. Kompania) 6. Wschodniopruski / 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I Korpus Armii / 8. Armia – zaginiony w bitwie pod Koziową, Verlustlisten Preußen Nr 200 z 16.04.1915, str. 5927

Kröker Hermann, ur. 17.05.1897 – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 717 z 22.12.1916, str. 16925

18 ● Lahmert Richard, ur. 2.03. – zaginiony, Verlustlisten Preußen Nr 1298 z 22.11.1918, str. 27848

19 ● Linke Kurt, starszy szeregowy, ur. 27.08. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1280 z 29.10.1918, str. 27292

Linke Kurt, 270. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. Kompania) / 82. Rezerwowa Brygada / 82. Rezerwowa Dywizja / III Korpus Armii – lekko ranny podczas walk pod Hrubieszowem; Verlustlisten Preußen Nr 279 z 20.07.1915, str. 7717

20 ● Löffler Fritz, 215. Rezerwowy Pułk Piechoty / 92. Rezerwowa Brygada Piechoty / 46. Rezerwowa Dywizja / X Korpus Armii – zaginiony podczas walk pozycyjnych nad Izerą; Verlustlisten Preußen Nr 109 z 23.12.1914, str. 3801

21 ● Müller Hermann, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – zaginiony w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 363 z 26.10.1915, str. 9605

Müller Hermann, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 245 z 10.06.1915, str. 6838

Müller Hermann, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 51 z 15.10.1914, str. 1293

22 ● Niepold Bruno, kapral, ur. 8.03. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1244 z 17.09.1918, str. 26335

Niepold Bruno, kapral, ur. 8.03. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1169 z 21.06.1918, str. 24473

23 ● Nitsche Paul, 27. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. Kompania) / 13. Rezerwowa Brygada Piechoty / 7. Rezerwowa Dywizja / IV Rezerwowy Korpus / 1. Armia – zaginiony podczas bitwy pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 695 z 27.11.1916, str. 16518

24 ● Obst Heinrich, ur. 29.11. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1289 z 8.11.1918, str. 27590

25 ● Philipp Hermann, ur. 8.02.1886 – lekko ranny i zaginiony 10.03.1915; Verlustlisten Preußen Nr 769 z 26.02.1917, str. 689

Philipp Hermann, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 78, str. 15.11.1914, str. 2626

26 ● Renna Josef, ur. 9.01.1894 – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 752 z 6.02.1917, str. 17460

27 ● Rother Max, 102. Rezerwowa Dywizja Piechoty (10. Kompania) / 46. Rezerwowa Brygada Piechoty / 23. Rezerwowa Dywizja / XII Rezerwowy Korpus / 3. Armia – zaginiony podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Sachsen Nr 318 z 21.08.1916, str. 14239

28 ● Schuch Heinrich, 21. Rezerwowy Pułk Piechoty (III Batalion, 9. Kompania) / 69. Rezerwowa Brygada Piechoty / 36. Rezerwowa Dywizja / I Rezerwowy Korpus / 8. Armia – zaginiony podczas walk pozycyjnych pod Jednorożcem, Verlustlisten Preußen Nr 177 z 18.03.1915, str. 5343

29 ● Treiber Gustav, kapral, ur. 21.11. – zaginiony; Verlustlisten Preußen Nr 1289 z 8.11.1918, str. 27597; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z 1929 r. i 1942 r. (robotnik – zamieszkały Imbramowice nr 29) 

Treiber Gustav, 111. Pułk Piechoty „Markgraf Ludwig Wilhelm” (3. Badeński) – 10. Kompania / 56. Brygada Piechoty / 28. Dywizja / XIV Korpus Armii / 7. Armia – lekko ranny podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 639 z 21.09.1916, str. 14967

Treiber Gustav, ranny, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (5. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty /11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 4 z 4.10.1914, str. 819

Treiber Gustav, ur. 21.11. – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1152 z 1.06.1918, str. 23980

30 ● Weichenhain Heinrich, ur. 5.09.1880, 395. Pułk Piechoty / 18. Rezerwowa Brygada Piechoty / 9. Rezerwowa Dywizja / V Korpus Armii – zaginiony podczas walk na linii Antwerpia-Moza; Verlustlisten Preußen Nr 1403 z 2.04.1919, str. 29792

31 ● Wengler Richard, 228. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. Kompania) / 97. Rezerwowa Brygada Piechoty / 49. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii – zaginiony podczas walk nad Rawką-Bzurą; Verlustlisten Preußen Nr 255 z 22.06.1915, str. 7146; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z 1929 r. (kołodziej – zamieszkały Imbramowice Eifenmilenhaus „budynek mieszkalny jednorodzinny”) 

32 ● Werner Wilhelm, ur. 16.02. – zaginiony, Verlustlisten Preussen Nr 1214 z 13.08.1918, str. 25616; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowice z 1929 r. (woźnica – zamieszkały Imbramowice Mittelhof „środkowy folwark”) 

33 ● Woidneck Wilhelm, 234. Rezerwowy Pułk Piechoty (II Batalion, 5. Kompania) / 102. Rezerwowa Brygada / 51. Rezerwowa Dywizja / XI Korpus Armii – zaginiony podczas walk nad Yser; Verlustlisten Preußen Nr 84 z 24.11.1914, str. 2880

34 ● Zwick Gustav, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (6. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – zaginiony podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 363 z 26.10.1915, str. 9605

35 ● Zwick Hermann, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – zaginiony podczas walk we Flandrii; Verlustlisten Preußen Nr 599 z 5.08.1916, str. 13813

Zwick Hermann, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (6. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 363 z 26.10.1915, str. 9605

 

Ciężko ranni – 25 

Achtzehn Oskar, Adelt Heinrich, Becker Richard, Brückner Paul, Elsner Richard, Engel Paul, Genehr Gustav, Giesel Hermann, Grämmel Otto, Heinrich Richard, Knoblich Hermann, Knoblich Paul, Müller Ernst, Neumann Friedrich, Niepold Gustav, Obst Alfred, Otto August, Prasse Wilhelm, Schade Willy, Schalitzki Richard, Schalitzky Richard, Scholz Ernst, Schuch Hermann, Stoll Paul, Walter Paul

 

1 ● Achtzehn Oskar, 88. Rezerwowa Kompania Pionierów – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 288 z 30.07.1915, str. 7908 

2 ● Adelt Heinrich, 51. Pułk Piechoty (4. Dolnośląski) – 4. Kompania / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny; w walkach pozycyjnych na zachód od Péronne; Verlustlisten Preußen Nr 366 z 29.10.1915, str. 9699

3 ● Becker Richard, 10. Pułk Grenadierów (12. Kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 33 z 24.09.1914, str. 384

Becker Richard, 10. Pułk Grenadierów (12. Kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny w walkach pod Frise; Verlustlisten Preußen Nr 451 z 10.02.1916, str. 11271

4 ● Brückner Paul, ur. 12.07. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 980 z 3.11.1917, str. 21452

5 ● Elsner Richard, 42. Pułk Artylerii (2. Śląski) – 6. Bateria / 11. Brygada Artylerii / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 40 z 2.10.1914, str. 756

6 ● Engel Paul, ur. 6.01. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1232 z 3.09.1918, str. 26001

7 ● Genehr Gustav, 51. Pułk Piechoty Landwehry (4. Dolnośląski) / 22. Brygada Landwehry / Korpus Landwehry / 8. Armia – ciężko ranny 21.05.1915 w pobliżu Iłży, Verlustlisten Preußen Nr 239 z 3.06.1915, str. 6691

8 ● Giesel Hermann, 38. Pułk Piechoty Landwehry (3. Kompania) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI. Korpus Armii – ciężko ranny w walkach na zachód od Péronne, Verlustlisten Preußen Nr 389 z 26.11.1915, str. 10391

9 ● Grämmel Otto, ur. 27.10. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1195 z 22.07.1918, str. 25167

10 ● Heinrich Richard, ur. 31.01. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1011, 11.12.1917, str. 22022

11 ● Knoblich Hermann, 63. Pułk Piechoty „Kaiser Karl von Österreich und König von Ungarn” (6. Kompania) – 4. Górnośląski / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 2. Armia – ciężko ranny w bitwie pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 352 z 13.10.1915, str. 9310

12 ● Knoblich Paul, ur. 17.04. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1267 z 14.10.1918, str. 26959

13 ● Müller Ernst, 176. Pułk Piechoty (12. Kompania) – 9. Zachodniopruski / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja Piechoty / XVII Korpus Armii – ciężko ranny w walkach pozycyjnych nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 407 z 17.12.1915, str. 10747

14 ● Neumann Friedrich, 140. Pułk Piechoty (11. Kompania) – 4. Zachodniopruski / 8. Brygada Piechoty / 4. Dywizja Piechoty / II Korpus Armii / 1. Armia – ciężko ranny w bitwie pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 637 z 19.09.1916, str. 14914

15 ● Niepold Gustav, ur. 7.11. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1267 z 14.10.1918, str. 26963

16 ● Obst Alfred, 151. Pułk Piechoty (Kompania Fortecznych Karabinów Maszynowych) – 2. Warmiński / 73. Brygada Piechoty / 37. Dywizja Piechoty / XX Korpus Armii / 8. Armia – ciężko ranny w walkach między Niemnem a Berezyną; Verlustlisten Preußen Nr 330 z 17.09.1915, str. 8827

Obst Alfred, starszy szeregowy, ur. 1.11.1894 – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 888 z 19.07.1917, str. 19697

17 ● Otto August, 268. Rezerwowy Pułk Piechoty (9. Kompania) / 81. Rezerwowa Brygada Piechoty / 81. Rezerwowa Dywizja / II Korpus Armii – ciężko ranny w bitwie nad Ucherką; Verlustlisten Preußen Nr 348 z 10.08.1915, str. 9238

18 ● Prasse Wilhelm, 265. Rezerwowy Pułk Piechoty (11. Kompania) / 5. Brygada Piechoty / Dywizja Beckmann – ciężko ranny w walkach nad Styrem i Stochodem; Verlustlisten Preußen Nr 590 z 26.07.1916, str. 13576

19 ● Schade Willy, 23. Rezerwowy Pułk Piechoty (2. Kompania) / 22. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 356 z 18.10.1915, str. 9423

20 ● Schalitzki Richard, ur. 4.06.1889 – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 888 z 19.07.1917, str. 19698

21 ● Schalitzky Richard, 259. Rezerwowy Pułk Piechoty (I Batalion. 1. Kompania) / 78. Rezerwowa Brygada Piechoty / 78. Rezerwowa Dywizja / X Korpus Armii – ciężko ranny w bitwie pod Szawlami; Verlustlisten Preußen Nr 261 z 29.06.1915, str. 7290

22 ● Scholz Ernst, ur. 18.01. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1028 z 3.01.1918, str. 22304

Scholz Ernst, ur. 18.01. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1212 z 10.08.1918, str. 25570

23 ● Schuch Hermann, 38. Pułk Fizylierów Fizylierów „General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) – 12. Kompania / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 4. Armia – ciężko ranny podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 674 z 1.11.1916, str. 15970

24 ● Stoll Paul, ur. 11.04. – ciężko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1205 z 2.08.1918, str. 25420

25 ● Walter Paul, ur. 31.05. – ciężko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1170 z 22.06.1918, str. 24510

 

Lekko ranni – 51

Achtzehn Richard, Blischke Erich, Blischke Paul, Born Karl, Dorn Bruno, Dorn Hermann, Dorn Karl, Dorn Robert Hermann, Eckardt Hermann, Genehr Alfred, Glaß Wilhelm, Gramer August, Gramer Hermann, Grämmel Alfred, Hielscher II. Karl, Hoppe Berthold, Hübner Hermann, Hübner Paul, Jungnitsch Hermann, Kleiner August, Kleiner Gustav, Krebs Gustav, Krems Georg, Krems Paul, Kriebel Julius, Lahmert Arthur, Lipp Fritz, Ludwig Georg, Ludwig Hermann, Ludwig Paul, Müller Gerhard, Müller Paul, Müller II Hermann, Neugebauer Richard, Obst Fritz, Petsch Robert, Reichel II Hermann, Renner Wilhelm, Riedel Paul, Rohleder Hermann, Sattler Wilhelm, Schneider Hermann, Seidel Herbert, Sporn Karl, Stöhr Max, Treiber Heinrich, Walter Wilhelm, Winter Hermann, Wolf I Willi, Zimmermann Fritz

 

1 ● Achtzehn Richard, 54. Rezerwowy Pułk Artylerii (3. Bateria) – ranny; Verlustlisten Sachsen Nr 346 z 23.10.1916, str. 15741

2 ● Blischke Erich, 345. Pułk Piechoty (2. Kompania) / 173. Brygada Piechoty / 87. Dywizja Piechoty – lekko ranny podczas walk między jeziorami Narocz i Dryświaty; Verlustlisten Preußen Nr 381 z 16.11.1915, str. 10178

3 ● Blischke Paul, 223. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. Kompania) / 48. Rezerwowa Dywizja Piechoty – lekko ranny podczas walk pozycyjnych nad Bystrzycą; Verlustlisten Preußen Nr 627 z 7.09.1916, str. 14652

Blischke Paul, ur. 31.12.1884 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 910 z 14.08.1917, str. 20063

4 ● Born Karl, ur. 10.01.1897, 69. Rezerwowy Pułk Piechoty / 30. Rezerwowa Brygada Piechoty / 15. Rezerwowa Dywizja – lekko ranny podczas walk na linii Antwerpia-Mozela; Verlustlisten Preußen Nr 1342 z 17.01.1919, str. 28762

5 ● Dorn Bruno, 43. Pułk Piechoty „Herzog Karl von Mecklenburg-Strelitz" (6. Wschodniopruski) – 8. Kompania/ 2. Brygada Piechoty / 1. Dywizja Piechoty / I Korpus Armii / 8. Armia – lekko ranny podczas bitwy na Łysej Przełęczy; Verlustlisten Preußen Nr 156 z 22.02.1915, str. 4954

Dorn Bruno, kapral, ur. 9.07. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1244 z 17.09.1918, str. 26324

6 ● Dorn Hermann, 38. Pułk Fizylierów „General-Feldmarschall Graf Moltke" (Śląski) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 4. Armia – ranny w czasie walk pod Malancourt; Verlustlisten Preußen Nr 58 z 23.10.1914, str. 1702; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z 1929 r. (robotnik) i 1942 r. (dróżnik kolejowy – zamieszkały Imbramowice nr 39a) 

Dorn Hermann, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (3. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI. Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ciężko ranny w bitwie pod Perthes; Verlustlisten Preußen Nr 130 z 20.01.1915, str. 4384

7 ● Dorn Karl, ur. 10.01.1897 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 847 z 1.06.1917, str. 18771

8 ● Dorn Robert Hermann, ur. 28.11. – lekko ranny; Verlustlisten PreußenNr 942 z 20.09.1917, str. 20722

9 ● Eckardt Hermann, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty (4. Kompania) / 23. Rezerwowa Brygada / 12. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny w bitwie pod Verdun, Verlustlisten Preußen Nr 474 z 8.03.1916, str. 11548

10 ● Genehr Alfred, ur. 12.09.1893 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 738 z 1.01.1917, str. 17198

11 ● Glaß Wilhelm, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (2. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny podczas walk we Flandrii; Verlustlisten Preußen Nr 618 z 28.08.1916, str. 14388; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic w 1929 r. i 1942 r. (elektryk – Imbramowice 25b) 

Glaß Wilhelm, kapral, ur. 9.03.1986, 157. Pułk Piechoty (4. Śląski) / 78. Brygada Piechoty / 12. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 2. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1385 z 12.03.1919, str. 29539

12 ● Gramer August, 10. Pułk Grenadierów im. Króla Fryderyka Wilhelma II (6. Kompania) – 1. Śląski / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 4. Armia – lekko ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 29 z 19.09.1914, str. 243

13 ● Gramer Hermann, ur. 15.08. – ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1165 z 17.06.1918, str. 24335

Gramer Hermann, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty (10. Kompania) / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny podczas walk we Flandrii, Verlustlisten Preußen Nr 640 z 22.09.1916, str. 14984

14 ● Grämmel Alfred, ur. 4.01. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 990 z 15.11.1917, str. 21618

15 ● Hielscher II. Karl, 22. Pułk Piechoty Landwehry / 23. Brygada Piechoty Landwehry / 4. Dywizja Landwehry / Korpus Landwehry / 8. Armia – ranny podczas walk nad Rawką; Verlustlisten Preußen Nr 63 z 29.10.1914, str. 1950

16 ● Hoppe Berthold, ur. 18.02.1888 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 889 z 20.07.1917, str. 19705

17 ● Hübner Hermann, 51. Rezerwowy Pułk Piechoty (2. Kompania) / 23. Rezerwowa Brygada Piechoty / 12. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny podczas walk we Flandrii; Verlustlisten Preußen Nr 671 z 28.10.1916, str. 15884

18 ● Hübner Paul, ur. 20.11. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1142 z 21.05.1918, str. 23680; wymieniony książce adresowej Imbramowice z 1942 r. (woźnica – zamieszkały Imbramowice Mittelhof „środkowy folwark”) lub (robotnik – zamieszkały Imbramowice nr 16) 

19 ● Jungnitsch Hermann, ur. 8.07.1876, 400. Kompania Saperów-Minerów – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1333, 6.01.1919, str. 28574

20 ● Kleiner August, 42. Pułk Piechoty „Prinz Moritz von Anhalt-Dessau” (7. Kompania) – 5. Pomorski / 6. Brygada Piechoty / 3. Dywizja Piechoty – ranny w walkach pod Soissons; Verlustlisten Preußen Nr 38 z 30.09.1914, str. 646

21 ● Kleiner Gustav, ur. 5.12. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1244 z 17.09.1918, str. 26330

22 ● Krebs Gustav, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 76 z 13.11.1914, str. 2560

Krebs Gustav, ur. 11.07. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1281 z 30.10.1918, str. 27326

23 ● Krems Georg, starszy szeregowy, ur. 2.04. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1156 z 6.06.1918, str. 24094

24 ● Krems Paul, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 819

25 ● Kriebel Julius, 3. Przyboczny Pułk Grenadierów Gwardii im. Królowej Elżbiety (12. Kompania) / 3. Przyboczna Brygada Piechoty / 2. Przyboczna Dywizja / Korpus Przyboczny / 2. Armia – lekko ranny podczas walk pozycyjnych w Aragonii; Verlustlisten Preußen Nr 608 z 16.08.1916, str. 14084

26 ● Lahmert Arthur, ur. 28.02. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1219 z 19.08.1918, str. 25707

27 ● Lipp Fritz, 35. Pułk Piechoty Landwehry (10. Kompania) 11. Mieszana Brygada Landwehry / III Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny podczas walk w Szampanii; Verlustlisten Preußen Nr 624 z 4.09.1916, str. 14573

28 ● Ludwig Georg, 22. Rezerwowy Pułk Piechoty (12. Kompania) / 23. Rezerwowa Brygada / 12. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – lekko ranny podczas bitwy nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 568 z 30.06.1916, str. 13168

29 ● Ludwig Hermann, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (I Batalion, 2. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 41 z 3.10.1914, str. 772

30 ● Ludwig Paul, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty (1. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ranny podczas walk we Flandrii; Verlustlisten Preußen Nr 595 z 1.08.1916, str. 13685

31 ● Ludwig Paul, 10. Rezerwowy Pułk Piechoty / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Rezerwowy Korpus / 5. Armia – ranny podczas walk pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 66 z 1.11.1914, str. 2115

32 ● Müller Gerhard, 20. Rezerwowy Pułk Piechoty „Graf Tauentzien von Wittenberg” (10. Kompania) – 3. Brandenburski / 11. Brygada Piechoty / 6. Dywizja Piechoty / III Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny w walkach nad Aisne; Verlustlisten Preußen Nr 425 z 10.01.1916, str. 10961

33 ● Müller Paul, 101. Pułk Piechoty Landwehry / 45. Brygada Piechoty / 23. Dywizja / XII Korpus Armii – lekko ranny podczas walk nad Aisne; Verlustlisten Sachsen Nr 196 z 20.09.1915, str. 8888

34 ● Müller II Hermann, 50. Pułk Piechoty Landwehry (3. Dolnośląski) / 21. Brygada Piechoty / 11. Dywizja / VI Korpus Armii – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 21, str. 95

35 ● Neugebauer Richard, starszy szeregowy, ur. 30.11. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1185 z 10.07.1918, str. 24966

36 ● Obst Fritz, 141. Pułk Piechoty „Kulmer” (9. Kompania) / 87. Brygada Piechoty / 35. Dywizja Piechoty / XVII Korpus Armii – lekko ranny w bitwie nad Sommą; Verlustlisten Preußen Nr 627 z 7.09.1916, str. 14649

37 ● Petsch Robert, 20. Pułk Piechoty „Graf Tauentzien von Wittenberg” (9. Kompania) – 3. Brandenburski / 11. Brygada Piechoty / 6. Dywizja Piechoty / III Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny w bitwie nad Sommą, Verlustlisten Preußen Nr 669 z 26.10.1916, str. 15809

38 ● Reichel II Hermann, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (6. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 42 z 4.10.1914, str. 820

39 ● Renner Wilhelm, ur. 10.06.1896 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 850 z 5.06.1917, str. 18869

40 ● Riedel Paul, ur. 18.03.1889 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 718 z 23.12.1916, str. 16946

41 ● Rohleder Hermann, 86. Pułk Fizylierów „Königin” (Schleswig-Holsteinsches) – 7. Kompania / 8. Dywizja Piechoty / IV Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas alk we Flandrii; Verlustlisten Preußen Nr 482 z 17.03.1916, str. 11659

Rohleder Hermann, 86. Pułk Fizylierów„Königin” (Schleswig-Holsteinsches) – 7. Kompania / 8. Dywizja Piechoty / IV Korpus Armii / 2. Armia – lekko ranny podczas walk pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 263 z 1.07.1915, str. 7328

Rohleder Hermann, ur.18.11.1887 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 878, str. 7.07.1917, str. 19512

42 ● Sattler Wilhelm, ur. 4.08. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1141 z 18.05.1918, str. 23661

43 ● Schneider Hermann, ur. 28.01. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1247 z 20.09.1918, str. 26420

Schneider Hermann, 352. Pułk Piechoty (4. Kompania) / 176. Brygada Piechoty / 88. Dywizja Piechoty / VII Korpus Armii – lekko ranny podczas walk pozycyjnych pod Dünaburgiem; Verlustlisten Preußen Nr 609 z 17.08.1916, str. 14149 

44 ● Seidel Herbert, ur. 19.08.1899, 64. Pułk Piechoty „General-Feldmarschall Prinz Friedrich Karl von Preußen (8. Brandenburski) / 12. Brygada Piechoty / 6. Dywizja Piechoty / III Korpus Armii / 1. Armia – lekko ranny podczas walk na linii Antwerpia-Mozela; Verlustlisten Preußen Nr 1392 z 20.03.1919, str. 29637

45 ● Sporn Karl, ur. 16.09. – ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1134 z 10.05.1918, str. 23505

46 ● Stöhr Max, 46. Pułk Piechoty „Graf Kirchbach” (1. Dolnośląski) – 9. Kompania / 19. Brygada Piechoty / 10. Dywizja / V Korpus Armii – lekko ranny podczas walk pozycyjnych nad Mozelą; Verlustlisten Preußen Nr 343 z 2.10.1915, str. 9138

47 ● Treiber Heinrich, ur. 8.10. – lekko ranny, Verlustlisten Preußen Nr 1201 z 29.07.1918, str. 25321; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic w 1929 r. i 1942 r. (murarz – zamieszkały Imbramowice nr 34) 

Treiber Heinrich, 51. Pułk Piechoty (4. Dolnośląski) – 12. Kompania / 22. Brygada Piechoty / 11. Dywizja Piechoty / VI Korpus Armii / 2. Armia – ranny podczas walk pod La Bassée i Arras; Verlustlisten Preußen Nr 274 z 14.07.1915, str. 7575

48 ● Walter Wilhelm, starszy szeregowy, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (5. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty /11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 245 z 10.06.1915, str. 6838.

Walter Wilhelm, ur. 2.06. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1292 z 13.11.1918, str. 27682

49 ● Winter Hermann, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty Piechoty (5. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty /11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia –lekko ranny w walkach pod Verdun; Verlustlisten Preußen Nr 237 z 1.06.1915, str. 6638; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z 1929 r. (robotnik – zamieszkały Imbramowice nr 24) 

50 ● Wolf I Willi, ur. 9.02. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1179 z 3.07.1918, str. 24795; wymieniony w książce adresowej mieszkańców Imbramowic z 1942 r. (nauczyciel szkoły podstawowej – zamieszkały Imbramowice nr 52) 

51 ● Zimmermann Fritz, ur. 23.10. – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1147 z 27.05.1918, str. 23857

 

Trafili do niewoli – 2

Jung Gotthard, Niepold Paul

 

1 ● Jung Gotthardt, ur. 15.09.1898, 154. Pułk Piechoty (5. Dolnośląski) / 18. Brygada Piechoty / 9. Dywizja Piechoty / V Korpus Armii / 5. Armia – w niewoli; Verlustlisten Preußen Nr 1381 z 5.03.1919, str. 29465

Jung Gotthardt, starszy szeregowy, ur. 15.09.1898 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 861 z 17.06.1917, str. 19157

Jung Gotthardt, kapral, ur. 15.09 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 1145 z 24.05.1918, str. 23776

Jung Walter , ur. 19.07.1897 – lekko ranny; Verlustlisten Preußen Nr 854 z 9.06.1917, str. 18971

2 ● Niepold Paul, 11. Rezerwowy Pułk Piechoty (8. Kompania) / 21. Rezerwowa Brygada Piechoty / 11. Rezerwowa Dywizja / VI Korpus Armii / 5. Armia – w niewoli od 30.09.1915; Austausch-Gefangene aus England Nr 4 z 13.03.1916, str. 11591

 

Przypisy:

[a] Verlustlisten Preußen Nr 4, 21, 29, 33, 38, 40, 41, 42, 44, 51, 58, 63, 66, 76, 78, 84, 96, 109, 130, 146, 156, 177, 189, 196, 200, 208, 224, 234, 237, 239, 245, 246, 255, 261, 262, 263, 267, 274, 279, 288, 305, 326, 330, 343, 346, 348, 352, 356, 361, 363, 365, 366, 367, 381, 383, 385, 389, 407, 425, 451, 474, 482, 521, 523, 534, 568, 590, 595, 599, 608, 609, 618, 624, 627, 637, 639, 640, 642, 649, 669, 671, 674, 695, 717, 718, 738, 752, 769, 832, 839, 840, 847, 850, 854, 861, 878, 882, 888, 889, 910, 936, 942, 949, 950, 972, 978, 980, 988, 990, 1011, 1016, 1028, 1029, 1127, 1134, 1141, 1142, 1145, 1147, 1152, 1156, 1165, 1169, 1170, 1185, 1179, 1195, 1201, 1205, 1212, 1214, 1219, 1232, 1237, 1243, 1244, 1247, 1254, 1267, 1280, 1281, 1289, 1291, 1292, 1298, 1307, 1333, 1342, 1381, 1384, 1385, 1392, 1403, 1413; Verlustlisten Sachsen Nr 318; Austausch-Gefangene aus England Nr 4

[b] Listy najprawdopodobniej niekompletne. Brak nazwisk mieszkańców, którzy odbyli służbę i powrócili bez odniesienia ran

[c] Brak informacji o powrocie osób zaginionych w walce (śmierć lub niewola i powrót do domu po wojnie ?) 

 

Zobacz też:

1. Udział mieszkańców Kalna w I wojnie światowej
2. Udział mieszkańców Marcinowiczek, Pyszczyna i Tarnawy w I wojnie światowej
3. Udział mieszkańców Przyłęgowa w I wojnie światowej
4. Udział mieszkańców Siedlimowic w I wojnie światowej
5. Udział mieszkańców Żarowa w I wojnie światowej
6. Udział mieszkańców Gołaszyc i Pożarzyska w I wojnie światowej
7. Udział mieszkańców Mielęcina w I wojnie światowej
8. Zaginione płyty z kościoła w Zastrużu
9. Podwodne groby mieszkańców gminy Żarów
10. S.M.S. "Pommern" – podwodny grób Paula Ludwiga z Gołaszyc
11. Pomnik poległych podczas I wojny światowej mieszkańców Wierzbnej
12. Udział mieszkańców Bożanowa i folwarku Weselina w I wojnie światowej
13. Udział mieszkańców Mikoszowej w I wojnie światowej
14. Udział mieszkańców Bukowa w I wojnie światowej 
15. Udział mieszkańców Mrowin w I wojnie światowej

 

Posiadacie wiedzę na temat interesujących miejsc, budowli, a może znacie jakąś ciekawą historię ?? Podzielcie się z nami swoją wiedzą lub starociami z domowych strychów, głębokich szuflad oraz rodzinnych albumów. Wszelkie informacje, skany fotografii i dokumentów możecie przesyłać bez wychodzenia z domu na adres mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi JavaScript.

 

Źródła i ilustracje:
● Deutschen Verlustlisten 1914-1919
● T. Ciesielski, Żarów. Historia Miasta i Gminy, Żarów 2006
● B. Mucha, Tajemnice Ziemi Żarowskiej, Świdnica 2019
● Volksbund Deutsche Kriegsgräberfürsorge e. V.
● Archiwum autora

Opracowanie
Bogdan Mucha

© 2022 Żarowska Izba Historyczna

Friday the 9th. By BlueHost Review and Affiliate Marketing.