Strona główna
Rajd Pieszy "Śladem prehistorycznego osadnictwa w okolicy Żarowa" - 29.03.2025
W dniu 29 marca 2025 roku odbył się się Rajd Pieszy "Śladem prehistorycznego osadnictwa w okolicy Żarowa". Punktualnie o godz. 9:30 grupa miłośników turystyki oraz historii wyruszyła z Żarowa w kierunku Łażan. Na wale pobliskiej rzeki Strzegomki, archeolog Bogdan Mucha, przybliżył wszystkim periodyzację pradziejów, opowiadając o osadnictwie w czasach młodszej epoki kamienia zwanej neolitem. Uczestnicy wycieczki usłyszeli m.in. o przybyciu na te tereny ludności tzw. Kultury Ceramiki Wstęgowej Rytej, która posadowiła tutaj swoje osady.
Czytaj więcej: Rajd Pieszy "Śladem prehistorycznego osadnictwa w okolicy Żarowa" - 29.03.2025
Prelekcje historyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach
W piątek 28 marca, Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, gościła w murach Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach. Dla uczniów klas 4-8 (w dwóch grupach) przygotowana została specjalna prelekcja złożona z dwóch części "Ziemia Żarowska. Od epoki kamienia po średniowiecze" oraz "Ingrammi Villa - Ingramsdorf - Imbramowice 1200-1945". Po za tym odbyła się wystawa eksponatów od epoki kamienia po II wojnę światową. SERDECZNIE DZIĘKUJEMY za wielkie zainteresowanie, gościnę oraz niezwykle mile spędzony czas. Do zobaczenia na kolejnych prelekcjach i wycieczkach terenowych.
Czytaj więcej: Prelekcje historyczne dla uczniów Szkoły Podstawowej im. UNICEF w Imbramowicach
Zapraszamy do udziału w grze pt. "Mapa zdobywcy granitowego szlaku"
Stowarzyszenie Lokalna Grupa Działania "Szlakiem Granitu" oraz Żarowska Izba Historyczna, serdecznie zapraszają do udziału w grze pt. "Mapa zdobywcy granitowego szlaku". Celem gry jest promowanie lokalnych obiektów i producentów oraz zachęcenie mieszkańców i turystów do odwiedzenia różnych miejsc w naszej okolicy. Uczestnicy będą zbierać specjalne naklejki, odwiedzając oznaczone na mapie miejsca. Każdy, kto zbierze komplet naklejek, otrzyma od organizatora upominek.
Czytaj więcej: Zapraszamy do udziału w grze pt. "Mapa zdobywcy granitowego szlaku"
Projekt pn. „Ocalmy pamięć o naszych lokalnych bohaterach wojennych“ - ukończony pierwszy etap
Z początkiem br. zainicjowany został projekt pn. „Ocalmy pamięć o naszych lokalnych bohaterach wojennych“, którego wspólnym realizatorem są Gmina Żarów oraz Żarowska Izba Historyczna działająca w ramach Gminnego Centrum Kultury i Sportu w Żarowie. Ideą niniejszego projektu jest upamiętnienie osiadłych po II wojnie światowej na Ziemi Żarowskiej, uczestników walk z lat 1939-1945 w tym: byłych żołnierzy Kampanii Wrześniowej 1939, byłych żołnierzy konspiracji podziemnej (w tym Armii Krajowej i Batalionów Chłopskich), byłych żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie (w tym II Korpusu Polskiego), a także byłych więźniów niemieckich obozów koncentracyjnych, byłych żołnierzy I i II Armii Wojska Polskiego (w tym uczestników walk o Warszawę, Wał Pomorski i Berlin w 1945 r.), oraz byłych uczestników Wojny z Bolszewikami w 1920 r. i były żołnierzy Legionów Polskich.
Zapraszamy na wystawę „Miasto Żarów oraz zakłady przemysłowe na mapach z lat 1944-1976"
Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie serdecznie zapraszają w dniach od 26 marca do 23 kwietnia 2025 r. na wystawę pt. „Miasto Żarów oraz zakłady przemysłowe na mapach z lat 1944-1976“. Do obejrzenia oryginalne mapy oraz plany, m.in. mapa Żarowa z przełomu lat 40/50. XX w., skala 1:2500, mapa Żarowa z 1976 r., skala 1:5000, langeplan VCHF „Silesia“ z 1944 roku, skala 1:1000, plan DZCH „Organika“ Żarów z 1966 roku, skala 1:2000, plan sytuacyjny aksonometryczny DZCH „Organika“ Żarów z 1985 roku, skala 1:500, plan Zakładów Wyrobów Ogniotrwałych w Żarowie z 1951 roku.
Dolnośląskie Zakłady Przemysłu Związków Nieorganicznych – przedsiębiorstwo państwowe wyodrębnione z siedzibą w Żarowie, cz.1
W okresie Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej, organem zarządzania daną branżą przemysłu lub usług, było tzw. Zjednoczenie" (lata 1945-1981). Pierwsze utworzone tuż po wojnie, zostały podporządkowane centralnym zarządom ministerstw. Objęte przez polską administrację 10 sierpnia 1945 roku, Zjednoczone Zakłady Chemiczne "Silesia" w Żarowie, podlegały pod tzw. Zjednoczenie Przemysłu Nieorganicznego (utworzone 4.06.1945 r. na mocy zarządzenia Ministra Przemysłu). Przedmiotem jego działalności było wytwarzanie i przetwarzanie wszelkich artykułów chemicznych a w szczególności związków nieorganicznych, eksploatacja sposobem górniczym minerałów, a w szczególności surowców służących do wyrobu sody, barytu, rudy arsenowej, złota itp. oraz wytwarzanie i przetwarzanie artykułów chemicznych drogą procesów elektrolitycznych i wytwarzanie odczynników chemicznych.
Zapraszamy na Rajd Pieszy „Śladem prehistorycznego osadnictwa w okolicy Żarowa"
Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie zapraszają w dniu 29 marca 2025 r. (sobota) na Rajd Pieszy „Śladem prehistorycznego osadnictwa w okolicy Żarowa". Do pokanania dystans liczący ok. 13 km (plan Rajdu: https://pl.mapy.cz/s/mehahasano). Na trasie odbędzie się prelekcja terenowa, podczas której archeolog Bogdan Mucha opowie o osadach, cmentarzyskach i życiu społeczności z epoki kamienia i brązu, które niegdyś zamieszkiwały okolice Żarowa, Łażan, Mikoszowej i Przyłęgowa. Dla najmłodszych uczestników pieszej wędrówki przewidziany został konkurs wiedzy historycznej z nagrodami w postaci pięknych, bogato ilustrowanych albumów. Nagrody ufndowało Stowarzyszenie Naukowe Archeologów Polskich – Oddział Wrocław. Każdy uczestnik Rajdu otrzyma darmową pamiątkę w postaci odznaki-przypinki. Zbiórka w dniu 29.03.2025 r. przed Żarowską Izbą Historyczną, ul. Dworcowa 3, punkt godz. 9:30.
Czytaj więcej: Zapraszamy na Rajd Pieszy „Śladem prehistorycznego osadnictwa w okolicy Żarowa"
Koło PTTK nr 14 Żarodreptaki przy ŻZMO w Żarowie - powstanie i pierwsze 30 lat działalności
18 stycznia 1966 roku kilkuosobowa grupa pracowników Żarowskich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych w Żarowie, postanowiła założyć zakładowe Koło PTTK i zgłosić jego działalność do Oddziału w Świdnicy. Grupę założycielską tworzyli: Benedykt Karczewski, Danuta Andrzejewska, Stanisław Andrzejewski, Stanisław Mikołajczyk, Józefa Hennig, Maria Statkiewicz, Jerzy Statkiewicz, Janusz Bryłka, Helena Buca, Helena Dziedzic, Jerzy Hennig, Jan Fąfara, Czesław Fąfara, Edwarda Kozłowska, Ryszard Słabisz, Franciszek Kosydar. Pierwszym przewodniczącym został wybrany Benedykt Karczewski. Sekretarzem była Danuta Andrzejewska, a skarbnikiem Stanisław Mikołajczyk. Po spełnieniu wymogów związanych ze zgłoszeniem, Koło zostało zarejestrowane w Oddziale Świdnickim jako Koło PTTK nr 14 przy Żarowskich Zakładach Materiałów Odniotrwałych (ŻZMO). Działalność Koła szybko rozwijała się, ale jego skład początkowo ulegał zmianie. Dopiero od 1969 roku nastąpiła wyraźna stabilizacja pod wzglęgem stanu osobowego. Do Zarządu Koła, zostali wybrani ludzie, którzy na wiele lat zaangażowali się w działalność turystyczną i rozwój zakładowego Koła PTTK.
Zapraszamy na wystawę "Pamiątki Żarowskiego Krwiodawstwa"
Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie serdecznie zapraszają w dniach od 12 marca do 18 kwietnia 2025 r. na wystawę pt. „Pamiątki Żarowskiego Krwiodawstwa“. Wystawa będzie dostępna bezpłątnie w siedzibie Żarowskiej Izby Historycznej przy ul. Dworcowej 3. Zapraszamy.
Jak możemy przeczytać w biuletynie Sprawy Chemików (nr z listopada 1975 r.): Honorowi dawcy krwi, rekrutujący się spośród pracowników Dolnośląskich Zakładów Chemicznych w Żarowie, znani są z ofiarności i gotowości śpieszenia z pomocą na hasło „Ratunek“. 23 z nich utworzyło w październiku ub. roku Klub Honorowych Dawców Krwi przy przedsiębiorstwie. Obecnie jest ich już 37. Prezesem został Jerzy Hennig, a opiekunem z ramienia Zakładowego Oddziału Samoobrony Marian Bryg. Członkowie klubu postanowili oddawać krew na potrzeby służby zdrowia raz na kwartał, ale wielu z nich robi to częściej. Godne podkreślenia jest oddanie na hasło „Ratunek“ 4,5 l krwi koledze z pracy, który w końcu ub. roku uległ wypadkowi drogowemu. W ten sposób przyczynili się do uratowania jego życia. Krwiodawców łączy nie tylko przynależność do własnego klubu, ale również wspólne imprezy, wycieczki itp.
Czytaj więcej: Zapraszamy na wystawę "Pamiątki Żarowskiego Krwiodawstwa"
Plenerowa ekspozycja podczas VIII Edycji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Gmine Żarów
2 marca 2025 roku odbyła się plenerowa ekspozycja Żarowskiej Izby Historycznej podczas VIII Edycji „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” w Gmine Żarów (XIII Edycja Ogólnopolska). Zainteresowani, których nie brakowało mieli okazję zobaczyć pokaźny zbiór militariów oraz żołnierskiego ekwipunku w tym m.in. repliki broni palnej tj. pm MP 40, PPsz 41, Thompson M1928A1, karabinków Stg 44, M1 Carabine, pistoletów P08, P38, Mauser C96 oraz hełmy, maski przeciwgazowe i wiele wiele innych. Podczas naszej wystawy, po raz pierwszy swoją kolekcję odznaczeń zaprezentował mieszkaniec Żarowa - Michał Wróbel, wychowanek Żarowskiej Izby Historycznej. Gratulujemy Michałowi pasji historycznej oraz życzymy kolejnych wspaniałych egzemplarzy w rozrastającej się kolekcji. Serdecznie Dziękujemy wszystkim, którzy odwiedzili naszą ekspozycję i zadawali liczne pytania.
O walkach na terenie gminy Żarów w 1945 r. już niebawem w Radio Sudety 24 / 101.7 FM
Dokładnie 80 lat temu w lutym 1945 roku, od północy oraz wschodu, na obszar dzisiejszej Gmina Żarów, dotarły oddziały radzieckiej 5 Armii Gwardyjskiej (118. Dywizja Strzelecka) oraz 6 Armii (273. Dywizja Strzelecka). Przez kilka pierwszych dni, ciężkie walki z niemiecką 19. Dywizją Pancerną oraz 254. Dywizją Piechoty, toczone były w rejonie miejscowości Łażany, Imbramowice oraz Tarnawa. Wraz z redaktorem Leonardem Jakuszczonkiem udaliśmy się tam, gdzie owe walki były toczone. O wydarzeniach sprzed 80 lat, usłyszycie na antenie Radio Sudety 24 / 101.7 FM w audycji Tajemnice Ziemi Sudeckiej. O jej terminie poinformujemy.
Czytaj więcej: O walkach na terenie gminy Żarów w 1945 r. już niebawem w Radio Sudety 24 / 101.7 FM