Strona główna
Żarowska Izba Historyczna - komunikat
W dniach
od 9 grudnia 2024 do 8 stycznia 2025 r.
Żarowska izba Historyczna będzie nieczynna
Mikołaj na sportowo z KS Zryw Łażany
7 grudnia 2024 r. Klub Sportowy Zryw Łażany zorganizował dla najmłodszych mieszkańców Łażan mikołajki na sportowo, które odbyły się w sali widowiskowo-sportowej przy ul. Armii Krajowej w Żarowie. Sportowa rywalizacja na torze przeszkód, strzelanie z broni na kulki, strzelanie z łuku, gry, darth, zabawy dla najmłodszych, opowieści militarne, mnogość przebrań, kreatywne malowanie twarzy i tworzenie lampionów. Atrakcji nie brakowało. Było gwarnie słodko i wesoło. Za wykonane zadania dzieci otrzymały sportowe podarunki. Organizatorzy wydarzenia składają serdeczne podziękowania za aktywne wsparcie inicjatywy przez Gminę Żarów, Żarowską Izbę Historyczną, Browar Łażany, PHU PR LAPIS oraz Panią Magdalenę Skrzypiec.
VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Historycznej o Gminie Żarów
6 grudnia 2024 roku w Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, odbył się VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Historycznej o Gminie Żarów. Do konkursu przystąpiły 2 osobowe reprezentacje szkół: Szkoła Podstawowa im. Jana Brzechwy w Żarowie oraz Szkoła Podstawowa im. Astrid Lindgren w Zastrużu (reprezentantom pozostałych placówek szkolnych, którzy ze względów chorobowych nie mogli wziąć udziału w konkursie, życzymy rychłego powrotu do zdrowia). Dla uczestników tegorocznych zmagań historycznych, przygotowany został test złożony z 30 pytań, które dotyczyły zabytków nieruchomych, postaci oraz wydarzeń związanych z historią gminy Żarów. Łącznie do zdobycia było 30 punktów. W klasyfikacji końcowej po raz trzeci z rzędu zwycięstwo odniosła reprezentacja SP Zastruże im. Astrid Lindgren, zdobywając łącznie 33 pkt. Miejsce drugie z dorobkiem 30 pkt zajęła reprezentacja SP Żarów im. Jana Brzechwy. W klasyfikacji indywidualnej triumf trzeci rok z rzędu przypadł dla Antoniego Wieteckiego (SP Zastruże) – 18 pkt, kolejne miejsca zajęli Adam Kądziołka – 17 pkt (SP Żarów), Paweł Czermański – 15 pkt (SP Zastruże), Emilia Grochowina – 13 pkt (SP Żarów). W siedmioletniej rywalizacji historycznej drużynowo z trzema tytułami mistrzowskimi: SP Imbramowice im. UNICEF (2017, 2018, 2019), SP Zastruże im. Astrid Lindgren (2022, 2023, 2024) oraz SP Żarów im. Jana Brzechwy (zwycięstwo w I edycji – 2016). Gratulujemy tegorocznym laureatom.
Czytaj więcej: VII Międzyszkolny Konkurs Wiedzy Historycznej o Gminie Żarów
Prelekcje historyczne dla uczniów klas pierwszych ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie
22 listopada w Żarowskiej Izbie Historycznej, gościli uczniowie klasy Ic ze Szkoły Podstawowej im. Jana Brzechwy w Żarowie pod opieką pani Anny Gwóźdź. Z kolei 2 grudnia do Izby zawiłała klasa Ib pod opieką pani Ewy Stencel. Dla naszych gości specjalna prelekcja historyczna z prezentacją eksponatów od czasów prehistorycznych przez znaleziska archeologiczne z epoki kamienia i brązu, zabytki związane z przemysłem żarowskim oraz życiem dawnych mieszkańców Ziemi Żarowskiej i nie tylko. Dziękujemy za mile spędzony czas.
Dyplomy - pamiątki śp. Jana Gnutka
Jan Gnutek (ur. 4.05.1914, zm. 9.02.1987), to były mieszkaniec Gminy Żarów oraz pracownik żarowskiej Szamotowni, zasłużony w przemyśle hutniczym oraz ofiarnej pracy w wymiarze sprawiedliwości, jak też w Powiatowej Radzie Narodowej w Świdnicy. Dyplomy jako pamiątki rodzinne, przekazały do Żarowskiej Izby Historycznej, pani Ewa i Małgorzata, córki śp. Jana Gnutka. Jak same powiedziały "póki jeszcze żyjemy, oddajemy w dobre ręce". Serdecznie Panią Dziękujemy.
Tajny Zamek Czocha – W poszukiwaniu zapomnianych historii
Zamek Czocha, jak co roku w listopadzie, stał się miejscem niezwykłej historycznej podróży ! W dniach 16-17 listopada 2024 r. w murach tej majestatycznej warowni, odbyła się impreza pt. Tajny Zamek Czocha – W poszukiwaniu zapomnianych historii. Na zaproszenie Organizatorów, w wydarzeniu udział wziął Bogdan Mucha Żarowska Izba Historyczna / Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, który poprowadził otwierający wykład pt. „Działania lotnictwa sowieckiego podczas II wojny światowej na terenie powiatu świdnickiego w świetle dokumentów z Centralnego Archiwum MON Federacji Rosyjskiej". Dla licznie zgromadzonej publiczności prelegent przygotował prezentację składającą się z 98 slajdów, na których zaprezentowane zostały archiwalne mapy, dokumenty, fotografie dowódców i lotników, sylwetki i dane samolotów bojowych oraz wiele informacji dotyczących operacji lotniczych prowadzony w okolicy Świdnicy oraz Żarowa podczas II wojny światowej.
Czytaj więcej: Tajny Zamek Czocha – W poszukiwaniu zapomnianych historii
Niepodległościowy Rajd Pieszy - 10.11.2024 r.
Przenikliwy ziąb panujący o poranku 10 listopada, nie stanowił zapory dla grupy śmiałków, którzy wyruszyli w liczącą ok. 7 km trasę Imbramowice - Buków – Imbramowice. Miejscowość Buków (villa Bucou), po raz pierwszy wymieniona została w buli protekcyjnej papieża Innocentego IV wydanej 9 sierpnia 1245 r. Z połowy XIII w. pochodzi obecna świątynia parafialna pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika. Uczestnicy pieszej wyprawy, oprócz pięknego wnętrza bukowskiej świątyni, mogli zobaczyć odrestaurowaną figurę św. Jana Nepomucena z 1735 r., kolumnę maryjną z 1870 r., przydrożne kapliczki oraz krzyże pokutne. Prawdziwie niepodległościowym akcentem rajdu, były zaprezentowane przez pana Józefa dokumenty rodzinne oraz jak zawykle interesujące opowieści Wyprawę zakończył wspólny grill zorganizowany na placu przy boisku sportowym.
Czytaj więcej: Niepodległościowy Rajd Pieszy - 10.11.2024 r.
Uroczystość pogrzebowa śp. Wojciecha Duśko - ofiary terroru komunistycznego
W dniu 8 listopada 2024 r., na cmentarzu komunalnym w Wierzbnej, odbyła się uroczystość pogrzebowa śp. Wojciecha Duśko (1910-1950) - ofiary terroru komunistycznego. W uroczystości, którą poprowadził Wojciech Trębacz, naczelnik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa we Wrocławiu udział wzięli m.in.: rodzina zmarłego na czele z synem, prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN, Adrianna Garnik, dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, duchowni, lokalne władze, przedstawiciele służb mundurowych i mieszkańcy Wierzbnej i Nowic. Gminę Żarów reprezentowali: Burmistrz Miasta Żarów - pan Przemysław Sikora, Przewodniczący Rady Miejskiej - pan Marcin Perzyński oraz Bogdan Mucha z Żarowskiej Izby Historycznej.
Czytaj więcej: Uroczystość pogrzebowa śp. Wojciecha Duśko - ofiary terroru komunistycznego
Wojciech Duśko: Mąż, Ojciec, Bohater, Więzień !!!
W piątek, 8 listopada 2024 r. na cmentarzu parafialnym przy ul. Spokojnej w Wierzbnej odbędą się uroczystości pogrzebowe śp. Wojciecha Duśko – ofiary terroru komunistycznego. Wojciech Duśko, urodził się 24 marca 1910 r. w Lipnicy Dolnej. Był najstarszym synem Michała i Karoliny. Miał trzech braci i siostrę: Tadeusz, Wanda, Stanisław, Mieczysław. Jego małżonką była Joanna z domu Wrona. Małżeństwo doczekało się czworga dzieci: Tadeusz (ur. 1938 r.), Cecylia i Józef (bliźnięta, ur. 1940 r.), Maria (ur. 1946 r.).
Czytaj więcej: Wojciech Duśko: Mąż, Ojciec, Bohater, Więzień !!!
Zapraszamy na Niepodległościowy Rajd Pieszy (Imbramowice-Buków)
Żarowska Izba Historyczna oraz Gminne Centrum Kultury i Sportu w Żarowie, zapraszają w dniu 10 listopada 2024 r., na Niepodległościowy Rajd Pieszy. Zbiórka o godz. 8:00 przy dworcu PKP w Imbramowicach. Trasa liczy ok. 7 km: Imbramowice – Buków – Imbramowice (pociąg KD odjazd z PKP Żarów do Imbramowic, godz. 7:49). Podczas Rajdu poznajemy historię miejscowości Buków oraz jej zabytki architektury: Kościół parafialny pw. św. Stanisława Biskupa i Męczennika, figura św. Jana Nepomucena, kolumna Maryjna, przydrożne kapliczki oraz krzyże pokutne. Przewidziane jest ognisko (prowiant we własnym zakresie). Dla każdego uczestnika Rajdu gwarantowana pamiątkowa plakietka (buton). Prosimy o odpowiednie przygotowanie odzieżowe uczestników do warunków atmosferycznych.
Czytaj więcej: Zapraszamy na Niepodległościowy Rajd Pieszy (Imbramowice-Buków)
Wystawa „Żarów. 70 lat praw miejskich”
Szanowni Państwo, w związku z uszkodzeniem podczas silnego wiatru plansz wystawowych, informujemy, że ekspozycja plenerowa pt. „Żarów. 70 lat praw miejskich”, jest chwilowo niedostępna dla zwiedzających. Po uzupełnieniu uszkodzonych plansz, ekspozycja niebawem powróci do przestrzeni miejskiej. O terminie i nowej lokalizacji ekspozycji poinformujemy.